Eğitim Sisteminin Geldiği Son Nokta: “Matematik Bilmeden Tüm Soruları Çözmek.”

Eğitim Sisteminin Geldiği Son Nokta: “Matematik Bilmeden Tüm Soruları Çözmek.”

Bir kaç gündür tüm sosyal medyayı meşgul eden bir video yayınlandı. Video’da bir eğitimci ÖSYM tarafından önceleri sorulan soruların pratik çözümlerini çok az bir matematik temeliyle nasıl çözülebileceğini paylaştı. Onlarca üslü, köklü ve türevleri soruları kolaylıkla çözmeye yarayan methodları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=K36mUPeB7Xg

Filmde bir matematik öğretmeni üniversite seçme sınavlarında çıkan soruların pratik çözüm yollarını anlatıyor. Gösterilen pratik çözümlerin hiçbir matematik bilgisine dayanmaması insanları bir yandan gülümsetirken diğer yandan sınav sistemini sorgulamaya sevk ediyor.

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız matematik öğretmeni Ufuk Aslan, bu filmde gösterilen ders tipinin dershanelerde yıllardır uygulandığını ve eğitim sisteminin sağlıksız yapısını gösterdiğini söyledi.

Videoda anlatılan derse “öğrencilerin istedikleri okula girebilmek için bir dakikadan daha az sürede bir soru çözmek zorunda olduğu bir sınavla sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Öğrencinin zamanla yarıştığı çoktan seçmeli sorulara dayalı bir sınav gerçek bilgiyi ölçmüyor” yorumunu yapan Aslan, “sınavda çok fazla bu tip soru var , hiç matematik bilmeden sadece kestirme yollar ezberleyerek 20 – 25 net yapmak mümkün” dedi.

Türkiye’de öğrencilerin bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmeleri için 1974 yılından beri merkezi sınav yapılıyor. ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların güvenilirliğine dair tartışmalarsa hiç bitmiyor.

Written by
Samet Gür
Join the discussion

2 comments

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.