Google Cloud Üzerinden WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Cloud Üzerinden WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Cloud Wordpress Kurulumu

Bugün Google’ın kendine has bulut altyapısı olan Google Cloud’a tek tıklamalı bir WordPress kurulumunun nasıl yapılacağına göz atacağız.

Piyasadaki en büyük bulut sağlayıcıları arasında yer alan Google, Amazon Web Services ve Microsoft Azure ile kıyaslandığında en rekabetçi fiyatlandırma politikalardan birine sahiptir. Bulut ağı, saniyede 40.000’in üzerinde arama sorgusu işleyen Google’ın kendi altyapısından yararlanmaktadır. WordPress hakkında sevdiğim şeylerden biri de popülerliktir. Bu nedenle, neredeyse her bulut bilişim şirketi, kullanıcılarına WordPress’in “tek tıklamayla kurulumu” nu sağlıyor. Bazıları buna “uygulama” derken bazıları “şablon” veya “resim” diyorlar. Ne istediğinizi söyleyin – ancak en önemli gerçek bulutta WordPress’i kurmanın yalnızca birkaç tıklama almasıdır. NOT: Başlamadan önce önemli bir nokta. WordPress’i buluta ilk kez kuruyorsanız (ör. Gerçek bir bulut sağlayıcısından) lütfen canlı web sitenizi hemen barındırmayın. WordPress blog’unuzu veya web sitenizi buluta taşımadan önce en az 2-4 hafta boyunca her şeyi test etmenizi öneririm. NİYE YA? Google Bulut, AWS ve Microsoft Azure gibi bulut sağlayıcıları yalnızca WordPress web siteniz için sınırlı bir desteği vardır. Bir eklenti çakışması veya bazı barındırma veya kötü amaçlı yazılım sorunları yaşarsanız, bunu kendiniz çözmek zorunda kalacaksınız.

 

Neyse ki, sizin için bir çözüm var.

Aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

Cloudways (incelememize bakınız) gibi üçüncü taraf yönetilen bulut sağlayıcılarına gidin veya WPEngine gibi barındırılan yönetilen WordPress’e gidin (WPExplorer’da WPEngine’i kullanın ve sevin!) Bazı Teknik Çay İhtiyacımız olan birkaç temel şart vardır Öğreticiye başlamadan önce öğrenmek. Bunun ardında yatan fikir, Google Cloud’ın sunduğu çeşitli ürünleri size bildirmektir. Gördüğünüz bir şey geliştirip ilgilendiğinizde, onlara kendi uygulamalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz!

Projeler

google-cloud-wordpress-kurulumu-project-screen
google-cloud-wordpress-kurulumu-project-screen

 

Google Cloud’da yapmak istediğiniz her şey ve her şey bir proje içinde bulunur (veya kapsüllenir). Bir projenin içinde, Google Cloud’un sunduğu çeşitli alt ürünleri kullanabilir veya dağıtabilirsiniz. Bunlar, App Engine, Compute Engine, Google API’ları, Google Bulut Depolama Alanı, BigQuery’yi içerir veya doğrudan önceden oluşturulmuş bir çözümü yükler. (Bu konuda biraz daha sonra)

 

Fatura Hesapları

Oluşturduğunuz her proje bir faturalandırma hesabına bağlı olmalıdır. Google Cloud, her biri farklı bir kredi / bankamatik kartı kullanabilen birden çok faturalandırma hesabına sahip olma esnekliği sağlar. Bunun ardında yatan fikir, bulut bilgi işlem ortamının ödeme şeklini uygulamaktır.

NOT 1: Faturalandırma hesabınızda peşin ödenen bir kredi / nakit kart kullanamazsınız. Buna ve hesabıma geçici olarak engellenen her projeyle birlikte denedim. Peşin ödenen kartı hemen çıkardım ve geçerli bir kredi kartıyla değiştirdim. Hesap birkaç iş gününden sonra etkinleştirildi.

 

                                 Google.com’dan “Google Cloud Trial” için SERP
NOT 2: Google şu anda Google Cloud’a kaydolan herkese 300 ABD doları tutarında bir deneme teklif etmektedir. Artık Google Cloud  denemek için hiçbir mazeretiniz yok!

 

Google Cloud Products

Google Cloud’un sunduğu çeşitli alt ürünler hakkında konuştuk. Şimdi her birine bir göz atalım.

Google App Engine

Google App Engine
Google App Engine

 

Çoğu yazılım belirli bir dil ve (isteğe bağlı olarak) bir çerçeveye dayalı olarak oluşturulmuştur. Klasik bir örnek, JavaScript üzerinde ve jQuery çerçevesine dayanan bir yapılacaklar listesi uygulaması olacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi jQuery, dil olan JavaScript için bir çerçevedir.

Benzer şekilde, bir sürü uygulama Python, Java ve PHP gibi popüler dillerde yazılmıştır. Bu dillerin her biri, o dilde yazılmış uygulamaları çalıştırmak için ana sistemde ilk kurulum gerektirir. Örneğin, Java ile yazılmış uygulamalar, Java Sanal Makinesi’nin (JVM) hedef sisteme kurulmasını gerektirir.

Google App Motor bu çok görevin üstesinden gelir. Bu dilleri bulut altyapısına kurar ve yapılandırır, böylece yalnızca kodunuzu yükleyebilir ve geliştirme sürecine devam edebilirsiniz. Dili ayarlamayla veya ana sisteminizi uygulamanız için ölçeklendirme konusunda endişelenmeniz gerekmez. Google Cloud’un yük dengeleme algoritmaları otomatik olarak bununla ilgilenir. Google App Engine ile, ihtiyacınız olan dili seçmeniz ve uygulamanızı dağıtmanız yeterlidir.

 

Google Compute Engine

Google Compute Engine (GCE)
Google Compute Engine (GCE)

Google Compute Engine (GCE), buluttaki sanal makinelerin başka bir adıdır. Her bir VM, bir GCE örneği olarak değerlendirilir. VM’ler, istediğiniz herhangi bir yazılımı çalıştırabilir. App Engine’den daha fazla esneklik sunar ve kişiselleştirilmiş ortamlar için tasarlanmıştır.

 

Google APIs

Google APIs
Google, çok sayıda ürün için 100’ün üzerinde API içeriyor. Bu bulut özelliği, bu API’lara erişmenize izin verir.

 

Cloud Storage

Google Cloud Storage

 

Adından da anlaşılacağı üzere, Cloud Storage, yüksek kullanılabilirlikli (temelde Big Data uygulamaları için kaba terimler) veri kümeleri diye adlandırılan ve yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış büyük miktardaki verileri kurtarmanıza olanak tanır.

 

BigQuery

Google BigQuery
BigQuery, Google’ın büyük verileri sunmak için uygun bir dil uygulamasıdır. Bu, öğreticimizle uzaktan da ilişkili olmasa da, denemek için büyüleyici bir şey!

 

Pre-Built Software Packages (Önceden Oluşturulmuş Yazılım Paketleri)
Tek tıklamayla kurulum resimlerinin listesi

Eğlence burada başlıyor! Bütün bu karmaşık şartları unutun. Google, en popüler yazılımların, çerçevelerin ve dillerin bir listesini hazırlamış ve bunları önceden oluşturulmuş yazılım paketleri olarak sunmuştur. Bil bakalım ne oldu?

 

WordPress onlardan biri!

Unutmayın, bu dillerin her birinin sanal bir makineye (veya Compute Engine örneğine) yüklendiği tartışılmıştır. Aynısı burada da geçerli. Oluşturduğunuzda veya bir WordPress yazılım paketi oluşturduğunuzda, kuruluma devam etmek için önce bir sanal makine, boyutu ve bölgesi seçmeniz gerekir. Yazılım paketi temel olarak, ilgili yazılımı yeni oluşturulan bir sanal makineye kuran talimatlar dizisidir.

WordPress’i Google Cloud’a Yükleme
1. Aşama: Yolunuzu bulma
Yeni bir proje oluştur

 

Adım 1: Önce, yeni bir proje oluşturmalısınız. Başlamak için Google Cloud Konsolunu ziyaret edebilirsiniz.
fatura hesabı ekleme

 

2. Adım: Projeye bir faturalandırma hesabı ekleyin. İstenen veri merkezini de seçebilirsiniz. Şu anda Google Cloud, Google App Motor için ABD ve AB olmak üzere iki önemli veri merkezine sahiptir. Bu yazıda ABD veri merkezini seçtim. Devam etmek için Oluştur’u seçin.

Yeni proje oluşturma işlemi tamamlandı (yeşil onayla gösterildi)

 

3. Adım: Şimdi, bir proje yaratılacaktır. İşlemi tamamladıktan sonra, yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi bir bildirim alacaksınız.
Dağıtım Yöneticisini Bulma
Adım 4: Şimdi önceden kurulmuş yazılım paketlerinin listesini gösteren sayfayı bulmalıyız, diğer adıyla Dağıtım Yöneticisi. Bunu üç şekilde yapabilirsiniz:
 • 4.1 – Sol menüden, Dağıt ve Yönet> Dağıtımı Başlat’ı seçin
 • 4.2 – Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi # 2’nin yanındaki şeridi seçin
 • 4.3 – Google Cloud WordPress için buraya tıklayın

 

WordPress’i tek tıklamayla dağıtılan bir resim olarak

5. Adım: Sayfaya girdiğinizde büyük bir yazılım listesi göreceksiniz. Aşağı kaydırın ve WordPress’i seçin (şu an için). Daha sonra istediğiniz kadar geri kalanıyla oynayabilirsiniz! 🙂

 

Aşama 2 – WordPress’i kurma ve yapılandırma

Adım 6: Tamam, şimdi nihayet WordPress kurulum seçeneğini buldunuz. Çatlama zamanı. İşlemi başlatmak için Dağıt’ı seçin.
Google Cloud’da WordPress Kurulum Parametreleri
7. Adım: Burası çok önemli bir adım. Dikkat edelim. Lütfen her aşamadaki ekran görüntüsünü inceleyin.
 • Dağıtım Adı, yalnızca alfasayısal karakterler içerebilir.
 • Bölgede, üç büyük bölge var – ABD, AB ve Asya. Bu öğreticide bizi seçtim-merkezi-1-f. İstediğiniz herhangi bir bölgeyi seçebilirsiniz.
 • Makine Türü, ihtiyacınız olan güç miktarıyla doğru orantılıdır. Deney amaçlı olarak, n1-standart-1 makine örneği yapardı. 1 sanal CPU (vCPU) ve WordPress’i denemek için yeterli olan 3.7GB RAM mevcut.
 • Disk Türü’nü SSD Kalıcı Disk olarak seçtim. Bunun nedeni SSD’lerin geleneksel HDD’lere göre 5 ila 10 kat daha hızlı olmasıdır.
 • Minimum Disk Boyutu 10 GB’dir, bu yeterli olur.
 • Yönetici E-postası doğru girilmelidir.
 • PhpMyAdmin’i Yükle ve Google Cloud Monitoring’i Etkinleştir seçeneklerini kontrol edin.
 • Ayarların geri kalanını olduğu gibi bırakın.
 • WordPress’i kurmaya başlamak için Deploy WordPress’e tıklayın.
Dağıtım yöneticisi için WordPress’i kurma

 

8. Adım: Google Cloud’un Dağıtım Yöneticisi şimdi seçilen örneği oluşturacak ve üzerine WordPress yükleyecektir.
Erişim kimlik bilgileri kurulum sonrasını gösterir
Adım 9: WordPress girişi şimdi yüklendi. Ancak bu işlemin yalnızca% 70’idir. Şimdi önümüzde uzanan şu görevlere sahibiz:
 1. WordPress yönetici şifresini not edin
 2. MySQL ve phpMyAdmin şifresini not edin
HTTP ve HTTP trafiğine izin verin
Aşama 3: Ev sahibi oldu!

Adım 10: Şimdi dış HTTP ve HTTPS trafiğinin WordPress sunucumuzun IP adresinden geçmesine izin vermeliyiz. (Google Cloud, güvenlik nedeniyle varsayılan olarak devre dışı bırakır). Başka bir deyişle, atanan IP adresimiz için bir güvenlik duvarı kuralı eklememiz gerekecek.

Bunu yapmak için, Harici IP altında bulunan sunucunun IP adresini tıklayın. Bir iletişim kutusu açılmalıdır. Hem HTTP hem de HTTPS trafiğinin sunucunuzdan geçirilmesine izin ver’i seçin. Değişiklikleri tamamlamak için Uygula’yı tıklayın.
Güvenlik Duvarı kuralları başarıyla güncellendi
Güvenlik duvarı kuralları başarıyla güncellendiğinde, verilen IP adresinden WordPress’e erişebilmelisiniz.
WordPress Kuruldu!

 

Sonuç

 

Fark ettiyseniz, ünlü beş dakikalık WordPress kurulumunda ekran görüntüleri görmedik – web sitelerinin adını, kullanıcı adını, şifresini vb. Ayarladığınız yapılandırma aşamasını biliyor musunuz?
Google Cloud’un tek tıklamalı WordPress dağıtım komut dosyası, bu adımları ortadan kaldırır ve onları varsayılan değerlerle yapılandırır. WordPress ayarlarına gidip istediğiniz değerleri değiştirmeniz gerekir.

WORDPRESS İÇİN GOOGLE CLOUD DENEYİN! (ÜSTELİK 300 $ BEDAVA DENEME KREDİSİ)

Umarım bu eğiticiden keyif alıyordunuz, yazarken zevk aldım. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bırakın veya beni @sametgur adresinden tweetleyin.
– Okuduğunuz için teşekkürler!

Written by
Samet Gür
Join the discussion

2 comments
 • Merhaba tüm buraya kadar herşeyi yaptık vs, fakat hali hazırda kullanımda olan ve seosu googlde 1 sayfada yer alan bir wordpress tabalı sitemizi bu buluta taşısak nasıl taşırız? birde bu konuda detaylı bir anlatım yaparsanız çok sevinirim. Çalışmalarınızı takip ediyorum.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.