WordPress’in Browser’da Önbelleğe Alınması El ile Nasıl Yapılandırılır

WordPress’in Browser’da Önbelleğe Alınması El ile Nasıl Yapılandırılır

wordpress-browser-önbellek

WordPress Önbelleğe alma, web sitenizin ziyaretçileriniz için daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en etkili yollarından biridir. Ancak, en iyi sonuçlar için siteniz tarayıcılara tam olarak hangi içerikleri önbelleğe almaları gerektiğini söylemelidir. Önbelleğe alma eklentileri genellikle bu ayarlar üzerinde size tam kontrol sağlamaz, bu nedenle manuel olarak yapılandırmanız size kalmıştır. Neyse ki, WordPress bunu basitçe yapmanızı sağlar. Tek yapmanız gereken, .htaccess dosyanızda birkaç değişiklik yapmaktır. Bu makalede, tarayıcıda önbelleğe alma işleminin ne olduğu, web sitenizin doğru bir şekilde nasıl kullanıldığını ve nasıl yapılandırılacağını nasıl kontrol edeceğimiz hakkında daha fazla konuşacağız. Hadi çalışalım!

Tarayıcı Önbelleklemeye Giriş

İdeal olarak, bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde, tarayıcıları içeriğinin bir kısmını yerel olarak kaydeder, böylece sonraki ziyaretlerde tekrar yüklemesi gerekmez. Bu uygulama ‘tarayıcı önbelleklemesi’ olarak bilinir ve web sitenizde uygulamak neden iyi bir fikirdir:

  • Yükleme sürelerini azaltır.  Bir kullanıcının yüklenmesi gereken daha az kaynak , sitenizin daha hızlı oluşturması gerekir.
  • Potansiyel olarak daha düşük hemen çıkma oranları.  Yükleme süreleri ve hemen çıkma oranları arasında doğrudan bir ilişki vardır . Birincisi ne kadar yüksekse, web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı o kadar büyük olur.
  • Sunucunuzun yapması gereken iş miktarını azaltır.  Ziyaretçilerin tekrar tekrar sunucunuzdan içerik yüklemesi gerekmediğinden, trafiğe ayak uydurmak zor değildir.

Çoğu durumda, tarayıcıların tüm web sitelerinizi önbelleğe almasını istemediğinizi anlamak önemlidir. Çoğu site artık sürekli olarak güncellenen çok sayıda etkileşimli içeriğe sahip. Bu, kullanıcıların tüm sayfaları önbelleğe almaları durumunda, bunlarda yapılan değişiklikleri kaçırmaları anlamına gelir.

Bunu göz önüne alarak, tarayıcılara önbelleğe göndereceğiniz içerik hakkında seçici olmanız gerekir. Örneğin, resimler, logolar ve Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) sık sık değişmez. Bu, tarayıcılara bunları önbelleğe almaları ve belirli bir süreye sahip olmalarını söyleyebilirsiniz. İdeal olarak, web sitenizin önbellekleme yapılandırması, düzenli güncellemeler alan (veya almayan) dosya türleri arasında ayrım yapmalıdır. Bu şekilde, kullanıcılar sitenizde yaptığınız değişiklikleri görmek için önbelleklerini manuel olarak boşaltmaya gerek kalmaz.

WordPress Web Sitesi Tarayıcınızın Doğru Şekilde Ayarlanmasını Sağlarsa Nasıl Kontrol Edilir

WordPress’i önbelleğe alma hakkında konuştuğumuzda, web sitenizi yapılandırmaya, tarayıcıların yerel olarak ne tür içerikler saklamak zorunda olduklarını ve ne kadar süreyle kullanacağını öğreniriz. Bir sitenin tarayıcıda önbelleğe alma işleminin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamanın en kolay yolu , bu ve diğer ayarları analiz eden Google PageSpeed ​​Insights gibi bir araç kullanmaktır . Başlamak için web sitenizin URL’sini girin ve  Analiz düğmesine tıklayın:

analiz-website

PageSpeed ​​Insights, web sitenizin optimizasyonunu hem mobil hem de masaüstünde puanlayacaktır. Sitenizin her bir “sürümü” için, 0 ile 100 arasında bir puan alacaksınız. PageSpeed ​​Insights, puanınızı hesaplarken göz önünde bulundurduğunuz önemli faktörlerden biri, web sitenizin tarayıcıda önbellekleme yapıp yapmadığını belirlemektir:

 

wordpress önbellekleme

WordPress web sitenizi doğru şekilde yapılandırırsanız, yukarıdaki iletiyi görmezsiniz ve iyi bir PageSpeed ​​Insights puanı almanız gerekir. Unutmayın – Divi, kutunun dışında iyi bir PageSpeed ​​Insights puanı sağlamak için çeşitli yönlerden optimize edilmiştir. Ancak, web sitenizin performansını iyileştirmenin birçok yolu vardır ve bunları öğrenmek, zamanınızı değerlendirmek için harika bir yoldur.

WordPress Tarayıcısının Önbelleğe Alınmasını Manuel Olarak Yapılandırma (2 Adımda)

Geçmişte, önbellek eklentileri ve en iyi seçeneklerin neler olduğu hakkında konuştuk . WordPress sitenizin yapılandırmasıyla uğraşmak istemiyorsanız, bu tür araçlar mükemmeldir. Ancak, çekirdek dosyalarınızdan birine birkaç satır kod eklemeyi düşünmüyorsanız , tarayıcı önbellekleme yapılandırmanız üzerinde çok daha fazla denetim düzeyi elde edebilirsiniz. Devam etmeden önce , sitenizin yerinde bir yedeğini almanız gerekir .

Adım # 1: Web sitenize FTP ile erişin

Bir sonraki bölümde, .htaccess  dosyanıza erişip  düzenleyiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu , özel bir istemci aracılığıyla Dosya Aktarım Protokolü’nü (FTP) kullanmaktır . Çok fazla özellik yüklediğinden ve kullanımı oldukça basit olduğundan FileZilla’ya kısmi davranıyoruz .

Başlamak için müşteriyi kurun ve çalıştırın. Ekranın üst kısmında, Ana Bilgisayarı ,  Kullanıcı Adı ,  Parolayı ve  Bağlantı Noktasını okuyarak dört boş alan göreceksiniz  :

filezilla

Bu protokolü kullanarak web sitenize giriş yapmak için belirli bir FTP kimlik bilgilerine sahip olmanız gerekir. Çoğu durumda, barındırma sağlayıcınıza kaydolduğunuzda bunları e-postayla almalısınız. Bununla birlikte, bunları barındırma panonuzda veya cPanel üzerinden de bulabilmeniz gerekir.

Kimlik bilgilerinizi aldıktan sonra, bunları girin ve  Hızlı bağlantı  düğmesine tıklayın. FileZilla web sitenize bir bağlantı kurar ve ekranınızın sağ alt tarafında bir veya birkaç klasör görünmelidir. Bunlardan biri, tüm dosyalarının bulunduğu WordPress  kök  klasörünüz ( www , public_html veya web sitenizden sonra da adlandırılır) olmalıdır:

root-klasörü

 

Dizini açtığınızda, ikinci adıma geçin!

Adım # 2: Edit  .htaccess  Dosyası

.htaccess  sunucunuza dosya ve sayfalara nasıl hizmet etmesi gerektiği konusunda talimat veren bir WordPress çekirdek dosyasıdır. Örneğin, güzel permalinks kullanıyorsanız,  .htaccess  bunları nasıl kullanacağınıza ilişkin talimatları içerir. Ayrıca dosyayı, belirli IP’lere yönelik belirli sayfalara erişimi engellemek üzere ve daha fazlasını yapılandırabilirsiniz.

Bu durumda, sunucunuza hangi dosyaların önbellekleneceğini bildirmek için .htaccess  kullanacağız  . Bunu yapmak için,  kök  dizininizdeki .htaccess  dosyasını bulun  . Üzerine sağ tıklayın ve  Görünüm / Düzenle seçeneğini seçin. Bu, dosyayı yerel metin düzenleyicinizi kullanarak açarak, değişiklik yapmanızı sağlar:

 

 

.htaccess  dosyanıza yeni bir kod eklemeden önce  , # END WordPress satır okumasını bulana kadar aşağı kaydırın  . Çoğu durumda (bununla birlikte), o satırdan önceki dosyaya yeni kod eklemek istersiniz. İşte hemen uygulayabileceğiniz basit bir tarayıcı önbellekleme yapılandırması örneği:

ExpiresDefault  ile başlayan satır  , tüm dosyalarınız için bir ayın varsayılan önbellek süresini ayarlar. Ancak, belirli dosya türleri için önbelleğe alma talimatları ekleyerek bunu geçersiz kılabilirsiniz. Buradaki nokta, web sitenizin yükleme sürelerini daha da artırmak için, bireysel kuralları gerektirmeyecek diğer dosya türlerini yakalamaktır.

Şimdi değişiklikleri WordPress .htaccess  dosyanıza kaydetmeyi  ve metin düzenleyicinizi kapatmayı unutmayın. FileZilla, sunucunuzdaki .htaccess  dosyasını yeni sürümle değiştirmeyi isteyip istemediğinizi soracaktır  : “Evet”. Şimdi devam edin ve PageSpeed ​​Insights’ı kullanarak web sitenizi bir kez daha test edin – tarayıcı önbellekleme optimizasyonu önerisi gitmiş olmalı!

Sonuç

Web siteniz için bir önbellek eklentisi etkinleştirmek kolaydır. Bununla birlikte, genellikle, kullanıcının bilgisayarlarında depoladığı içerik türü veya ne kadar süre boyunca size tam kontrol sağlamaz. Manuel yaklaşım, web sitenizin içeriği için önbelleğe alma yapılandırmanızı uyarlamanıza olanak tanır ve uygulanması zor değildir.

Tarayıcı önbelleğini el ile yapılandırmak için tek yapmanız gereken  FTP yoluyla .htaccess  dosyanızda birkaç değişiklik yapmaktır . Küçük bir koddan korkmuyorsanız, hızlı bir şekilde ayarlayabilmeniz gerekir. Ardından, tarayıcı önbelleğe alma işleminin düzgün bir şekilde yapılıp yapılmadığını görmek için web sitenizi Google PageSpeed ​​Insights kullanarak test edebilirsiniz .

WordPress tarayıcı önbelleğini el ile nasıl yapılandıracağınız hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunları konuşalım!

Written by
Samet Gür
Join the discussion

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.